zeytin yağlı lahana dolması tarifi

Zeytinyağlı Lahana Dolması Tarifi

Zeytinyağlı Lahana Dolması Tarifi

Kış mevsiminin en bilinen sebzelerinden olan lahana yemek olarak pek tercih edilmeyen bir sebzedir. Bilhassa turşusu daha çok tercih edilmektedir. Yemek olarak lahana ise, zeytinyağlı lahana sarması olarak pek çok insanın damağına hitap etmektedir.

ZEYTİNYAĞLI LAHANA DOLMASI İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

Orta boy lahana(1 adet)
sıcak su(yaklaşık olarak 6 su bardağı kadar)
pirinç(1 su bardağı)
isteğe göre kıyma(yaklaşık yarım kilo kadar),
kuru soğan(2 adet)
domates(1 adet büyük boy)
domates salçası(yarım tatlı kaşığı)
biber salçası(yarım tatlı kaşığı)
maydanoz(1 demetin çeyreği kadar)
nane, tuz ve karabiber(1 er çay kaşığı)

YAPIM AŞAMASI

Zeytinyağlı lahana dolması yemek tarifi şu şekildedir:

Öncelikle lahanalar teker teker ayıklandıktan sonra bir tencereye koyularak haşlatılır. Birkaç dakika haşlatıldıktan sonra(yaklaşık 5-6 dakika) lahanaları tencereden çıkarıp soğuk su dolu olan bir kaba koyun. Bu lahanaların besin değerlerini kaybetmemesi açısından önemlidir. Bunun yanında kuru soğanı küçük parçalara gelecek şekilde doğrayın. Domatesin kabuğunu soyup rendeleyin. Maydanozları da incecik parçalar haline gelecek şekilde doğrayın. Pirinci bol suda yıkayıp suyunu iyice giderdikten sonra bir kaba boşaltın. Kıymayı, rendelenmiş domatesi, doğranmış kuru soğanı ve maydanozu, biber ve domates salçasını bunlarla birlikte karabiber, tuz ve naneyi de pirinci koyduğunuz kaba ilave edip karıştırın. Soğuk suda olan lahanaları alın ve üzerindeki sert damarları yumuşatacak şekilde ezin. Daha sonra kapta bulunan ve karıştırdığınız malzemeleri, ayıklayıp damarlarını ezmiş olduğunuz lahanaların içine yeterli miktarda koyun ve daha sonra rulo haline gelecek şekilde sarın.

Pişirme tenceresini alın ve az miktarda alt tarafını zeytinyağı ile yağlayın. Daha sonra üzerine sarmış olduğunuz lahanaları güzel bir şekilde sıralayın. Çok hafif miktarda bir miktar su gezdirdikten sonra kapağını kapatın ve yaklaşık yarım saat kısık ateşte pişirin. Sıcak veya soğuk olarak servis edebilirsiniz.

Yazar: Sadık Arslan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir