zayıflamada yapılan diyet hataları

Zayıflamada Yapılan Diyet Hataları

Zayıflamada Yapılan Diyet Hataları

Tüm insanların korkulu rüyasıdır fazla kilolar. Kimisi fazla kilolardan kurtulmaya çalışırken spor ve sağlıklı beslenmeyle fazla kilolarından kurtulmaya çalışırken kimisi de sadece diyet yaparak zayıflayabileceğini düşünür. Dünya’da en çok obezite görülme oranı ABD olarak bilinse de bu hastalık tüm Avrupa ve Türkiye’de de yaygınlaşmış ve artmış durumdadır.

Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı bir açıklamaya göre Dünya’da yanlış diyet yapanların ölümleri açlıktan ölen insanların ölümünden çok daha fazladır. Bu çarpıcı açıklamada insanların diyet yaparken ne kadar çok yanlış yaptığını görebiliriz.

En Çok Yapılan Hata;

Diyet yaparken herkesin hayali zayıf ve formda bir vücut yakalamaktır. Fakat birçok insanın yaptığı en büyük hata kiloları hızlı bir şekilde vermeye çalışmaktır. Zayıflarken kilonun yağdan gitmesi gerekirken birçok sitede yazılan kulaktan dolma diyetlerle vücuttan sadece gerekli olan su ve kas gitmektedir. Ayda 5-6 kilodan fazla kilo verimi pek sağlıklı değildir. Verilen kilo bu değerlerin altında olmalıdır.

Yapılan bir diğer hata ise doktor kontrolü olmadan yapılan diyetlerdir. Çünkü her diyet kişiye özel olmalıdır. Bir diyet bir kişiyi zayıflatırken bir diğer kişiyi zayıflatmayabilir hatta kilo bile aldırabilir. Kişinin metebolizması, kan değerleri, vücudundaki yağ ve kas oranı ve daha birçok şey göze alınarak diyet programı yapılmalıdır. Bu yüzdendir ki bir diyetisyenin verdiği diyet programından başka bir diyet yapılmamalıdır.

Özellikle günümüzde çok yaygın ve popüler olan protein diyetleri veya karbonhidrat diyetleri mevcut. Bunlardan kesinlikle kaçınılmalıdır. Çünkü vücudumuzun tüm gıdalara ihtiyacı vardır.

Reçetesiz olmadan herhangi bir ilaç kullanmakta en çok hata yapılan ve sonucunda ölümle bile sonuçlanabilen bir hatadır.

Bir diğer hata ise spor yapmadan hareketsiz zayıflama düşüncesidir. Hareketsiz ve sporsuz zayıflanamayacağı gibi çok fazla spor ve egzersiz yapmakta vücuda zarar verebiliriz.

Diyete Başlayacaklara İpuçları

-Günde en az 2-2,5 litre su tüketmelisiniz.
-5 saatten az uyumamalısınız.
-En az 3 öğün yemeli ve ara öğünleri kaçırmamalısınız.

Yazar: Sadık Arslan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir