türkiyede en prestijli inşaat firmaları

Türkiye’de En Prestijli İnşaat Firmaları

Türkiye’de En Prestijli İnşaat Firmaları

Türkiye’deki En Prestijli İnşaat Firmaları

Türkiye, inşaat sektöründe son 10 yılda çok büyük ilerlemeler göstermiştir. 100’den fazla yabancı ülkede yatırımlar ve yapılar yapan ülkemiz Avrupa’yla yarışabilecek konuma gelmiştir. Diğer ülkeler ekonomik kriz sebebiyle sektörde gerilerken Türkiye ilerlemiştir.

İnşaat malzemelerinin kalitesinin artmasıyla pazar ağımız da oldukça gelişmiştir. En büyük pazarımız ise hızla büyüyen ve yapı ihtiyacı artan Hindistan diyebiliriz. Türk inşaatçılar her yıl yüzlerce yapı ve proje geliştirmişlerdir. Ülkemizde çok başarılı inşaat firması ve müteahhitler bulunmaktadır. En prestijli inşaat firmaları ise şunlardır;

Tekfen İnşaat

Dünya sıralamasında son yıllarda ilklere giren Tekfen firması ülkemiz dışında komşu ülkelerde de prestij kazanan bir firmadır. Özellikle en son Azerbaycan’daki Olimpiyat Stadı projesi büyük övgüler almıştır.

Öztürk Holding

Öztürk Holding, maden, elektrik, savunma sanayi, petrol, finans ve su sektörlerinin yanında inşaat grubu olarak da adını duyurmuş ve çok başarılı bir firmadır. Yaptırdığı projeler ise; Şişli Memorial Hastanesi, Konya Karatay Belediye Binası, Kuzu Grup&TOKİ, Çınar Farma A.Ş Yumurtalık Petrol İşleme Tesisleri ve Turkcell Mersin OMC Hizmet Binası’dır.

Rönesans Holding

Rusya’da kurulan ve merkezi Ankara olan firma, Türkiye’de, Avrupa’da, Ortadoğu ve Kuzey Afrika yoğun şekilde faaliyet göstermektedir. Rusya’da sayısız kule ve yapılar yapan inşaat firması, Avia Park ve Rönesans Forum İş Merkezi ve Crowne Plaza Oteli’nin de yapımını üstlenmiştir.

Ant Yapı

Yoğun olarak Rusya’da faaliyet gösteren ant yapı, Rusya, Ukrayna ve Türkmenistan’da faaliyet gösteren bir firmadır. En son Moskova’da yapımını üstlendiği OKO Towers, Avrupa’nın en yüksek binası unvanını almıştır ve firma adını duyurmuş ve prestijini iyice arttırmıştır.

TAV İnşaat

Özellikle Havalimanı alanında faaliyet gösteren firma Türkiye dışında da birçok ülkede havalimanı projelerine imza atmıştır. Türkiye’de ise Adnan Menderes Havalimanı, Esenboğa Havalimanı, Gazipaşa-Alanya Havalimanı ve İstanbul Atatürk Havalimanı gibi projeler yapmıştır.

Bunlar dışında Polimeks, Enka, Çalık, İlk, Yapı Merkezi, Yüksel, Atlas, Kuzu, Dia, Eser ve Doğu İnşaat gibi başarılı ve prestijli inşaat firmalarımız bulunmaktadır.

Yazar: Sadık Arslan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir