spor yaparak kilo almak

Spor Yaparak Kilo Almak

Spor Yaparak Kilo Almak

Spor yapınca insanlar kilo vereceğini sanır. Dünyanın büyük bölümü bu yanılgı içindedir aslında. Kilolu bir insan sadece spor yaparak kesinlikle zayıflayamaz ya da zayıf bir insan sadece spor yaparak kilo alamaz.

Sporla kilo almanın sebebi nedir?

Diyet dediğimiz şey önemli ölçüde kendini burada da gösteriyor. İstatistikler spor yapmanın zayıflama da %30’unu, diyet ise %70’ini kapsıyor. Bir insan kilo vermek istediğinde diyet yapmadan sadece spora yönelirse belki kaslanacağından dolayı yağ katmanlı bir kas kütlesine sahip olacaktır.

Vücudun yağ için hayati bir önemi vardır ve insan vücudunda yağ olmadan yaşayamaz. İnsan vücudundaki yağ kütlesi %3-4, %6-7, -12, arası olan bir vücut tipinde kaslar belirgin bir şekilde görülmeye başlar. Bundan sonrası ise yağlanmaya, obezliğe ve birtakım sağlık sorunlarına sebep olacaktır.

Üç tip insan vücuduna bağlı oranlar vardır. Bunlar:

-Ektomorf
-Endomorf
-Mezomorf

Ektomorflar, doğduklarından itibaren şanslıdırlar. Bu tipler ne kadar yeseler de kilo alamazlar. Endomorflar, tam tersi bir vücut tipine sahiptir. Kolay kas yapmaya meyillidir ama belleri kalındır. Kilo aldıklarında ise vermeleri zordur.  Mezomorlar, bu iki tipten farklıdır. Çok çabuk kilo alıp çok çabuk kilo verirler. Bir yönden de atletik bir vücuda sahiptirler.

Ektomorf insanlar spor yaparak kilo almaları için kendilerine karbonhidrat ağırlıklı bir beslenme programı çıkarmalıdır. Vücutlarında yağ kütlesi az olduğundan dolayı spor yaparak kaslanmaları daha kolaydır. 2,5 kg yağ kütlesi yaklaşık 20 cm yer kaplarken aynı oran kaslar da 7-8’dir. Bu yüzden Ektomorflar kilo aldıkça bunun doğru orantılı olması gerekir.

Sporla kilo almak ancak bu doğrultuda gerçekleşebilir. Zayıf insanlar spor yaptıkça kilo almalarının asıl sebebi vücutlarındaki kas oranının artmasıdır. Kasları besleyen karbonhidrat ve proteinli beslenme, ektomorfların kullanması gereken bir diyet türüdür.

Yazar: Sadık Arslan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir