sofraların vazgeçilmez şifa kaynağı nedir

Sofraların Vazgeçilmez Şifa Kaynağı Nedir?

Sofraların Vazgeçilmez Şifa Kaynağı Nedir?

Geçmişten günümüze şifalı bitkiler varlığını sürdürmekte ve insanlar kendilerine dayatılan kimyasalları kullanmaktansa bu bitkileri tercih etmekte. Doğanın bize sunduğu mucizelerden mevsime uygun olanlarının bazılarını sizler için derledik.

Kış Aylarının Vazgeçilmez Meyvesi Ayva

Vitamin ve mineral deposu olan ayva, sağlığına ve güzelliğine önem verenlerin kış aylarındaki vazgeçilmezi olmuş durumda. Saçları güçlendirirken cildi gençleştiren, tok tutarken mide-bağırsak hastalıkları ile savaşan ayvanın faydaları saymakla bitmiyor.

100 gramı sadece 40 kalori içeren ayvanın yaprağı bile kendisi kadar değerli. Ayvanın faydalarını ;

-Kilo vermeye yardımcı olur
-Bağışıklık sistemini güçlendirir
-Saçların uzamasına yardımcı olur
-Cildin genç kalmasına yardım eder
-Kanser riskini azaltır
-Kalp-damar sağlığını korur
-Sindirime yardımcı olur
-Kansızlığa iyi gelir
-Kötü nefes kokusunu önler şeklinde sıralayabiliriz.

Kışın Olmazsa Olmazı Pekmez

Zengin içeriği sayesinde soğuk kış günlerinde kahvaltı sofralarının vazgeçilmezidir pekmez. Türkiye’nin dört bir yanında çeşitli meyvelerle üretilir.

Birçok atasözü ve deyimde adı geçen vitamin ve mineral deposu olan pekmez, günlük demir, kalsiyum, magnezyum ve potasyum ihtiyacımızı karşılamaya yardımcı olur.

Uzun yıllık bir geçmişi olan pekmez aynı zamanda enerji verici özelliği ile de öne çıkmaktadır.
Kalorisini merak edenler için ise 100 gram pekmez 575 gram süte, 150 gram ekmeğe, 195 gram ete eşdeğer olduğu Ankara Üniversitesi’nin çalışmaları sonucu kayda geçti.

Kış Günlerinin Şifa Kaynağı Beyran

İçerisinde kuzu eti, sirke, baharat ve bol sarımsak bulunduran ve Türk mutfağının en eski tatlarından olan beyran çorbası bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olur. Beyran bakır sahanlarda tek tek hazırlanan, pul biberi bile özel olarak seçilen bir çorba.

“İçen hasta olmaz” ününe sahip olan beyran çorbası Gaziantep’in kış kahvaltılarının vazgeçilmezi. Bunun yanında bu çorbanın özellikleri saymakla bitmiyor.

Çorbaya renk ve acı veren aynı zamanda şifa kaynağı olan pul biber beyran için özel olarak ilk hasattan yapılır. Beyranın olmazsa olmazlarından biri de bakır sahanlardır. Bakır sahanlarda pişen yemekler daha sağlıklı ve lezzetli olması ile bilinir.

Beyran bağışıklık sistemini güçlendiren, insanı nezleden koruyan, üzerine limon sıkılarak içildiğinde tansiyonu dengeleyen bir çorbadır.

İnsanların bağışıklık sisteminin zayıfladığı şu günlerde beyran sofralarınıza şifa gibi gelecek.

Yazar: Sadık Arslan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir