sağlığa zararlı içecekler

Şişmanlatan İçecekler

İçmeden Önce Bir Daha Düşün!

Zayıflamak istiyorsanız bardağınıza doldurduğunuz içecekleri gözden geçirin…

Baş suçlular zaten belli, Milkshake’ ler, kokteyller, gerek siz spor içecekleri ve temelde içinden baloncuk çıkan her içecek. Eğer kilo vermek istiyorsanız, önce favori içecekler listenizdeki bu suçluların üzerini çizin. Fit olmak için bu kadarı yetmeyebilir. Gözünüze masum gibi görünen bazı içecekler de sizi hedeflerinizden uzaklaştırabilir. Doktorlar “Hiç farkında olmadan yüzlerce kaloriyi mideye indirmiş olabilirsiniz” diyor. Doktorlara göre bunun muhtemel nedeni, beynimizin katı gıdaların aksine sıvıları tok tutucu besinler olarak kaydetmemeye meyilli olması. Açıkçası, eğer zayıflamak niyetindeyseniz kalori alımınızı içecekler yerine gerçek besinlerden sağlamanız en akıllıca olanıdır. Bu sayede daha uzun süre tokluk yaşarsınız. Ama nihayetinde insansınız ve 7/24 su içmek öğleden sonra 4′ de pek de heyecan vermemeye başlar. Siz de şekerli ve kalorili içeceklere yönelirsiniz ve birilerinin size doğru yolu göstermesi gerekir. Sabahın ilk kahvesinden öğleden sonra çayına kadar uzak durmanız veya en azından ölçülü şekilde tüketmeniz gereken içeceklerin listesi aşağıda.

Kahveli İçecekler

Sabahları işe giderken kahvecinizden aldığınız aromalı frappuccinolar, mochalar ve latteler zayıflama hedeflerinize ulaşmanıza ne yardım eder, ne de yolu kısaltır. Yine de bu kafeinle vedalaşmanız gerektiği anlamına gelmemeli, Doktorların da dediği gibi bu bağımlılığa bir ayar çekmeniz gerekiyor. Kremalı, aromalı, şekerli bir şeyler sipariş edeceğinize sade bir kahve tercih edin. Ardından bardağınıza çok az tam yağlı süt ilave edin. Bu sayede aromalı ve kremalı versiyonlarından alacağınız yüklü miktardaki kaloriyi kesmiş olursunuz. Eğer sade kahve içmek size kahveyi bırakmakla eşdeğer gözüküyorsa, The Small Change Diet kitabının yazarı diyetisyen Keri Gans, kahvenize bir paket şeker ilave edebileceğinizi söylüyor ve ekliyor: “Ama eğer günde üç kupa kahve içiyorsanız bu da üç paket şeker demektir ve aldığınız kaloriyi yükseltir.” Gans tatlıya düşkün olup da zayıflamak isteyenlere sıfır kalorili yapay tatlandırıcılar kullanmalarını öneriyor. Sözün özü, sade kahveden tatlı ve aromalı versiyonlarına doğru ne kadar giderseniz, kilo verme hedeflerinizden de o derece uzaklaşma riskini kendi ellerinizle yaratmış olursunuz.

Yağsız Süt

Gözleme dayalı araştırmaların devamlı olarak yağsız veya az yağlı süt tüketen kişilerin, tam yağlı ve şeker ilavesiz süt içenlere oranla zaman içinde daha çok kilo aldığını ortaya koyuyor. Yağsız sütün yanı sıra Ludwig, şeker ilaveli badem veya pirinç sütü gibi inek sütü muadillerinden, özel likle de aromalı olanlarından kaçın manız gerektiğini söylüyor. Eğer hayvansal sütleri tüketemiyorsanız, şekersiz ve aromasız kuruyemiş süt leri en mantıklı seçim olur. Örneğin 240 ml sade badem sütü sadece 40 kalori, 2 g karbonhidrat ve 1 g’ dan daha az şeker içerirken, günlük kalsi yum ihtiyacınızın yarısını karşılar. Kilo vermeye çalışırken olabildi ğince tam yağşı süt tüketmeye bakın. Doktorlar tam yağlı sütlerin yüksek kalsiyum değerinin daha çok yağ yakmaya yardımcı olduğunu söylüyor: “Kas geliştirici protein için de en iyi kaynaklardan biri olduğundan, iki yönden de kazanmış olursunuz.”

Buzlu Çay

İster bir kafede hazırlanmış ister market buzdolabından alınmış olsun, neredeyse önden tatlandırılmış bütün buzlu çaylar kötü bir fikirdir. Araştırmacılar, “Çok hafif görünse de gazlı içecekler kadar ilave şeker içerebi liyorlar” diyor. Ayrıca soğuk çaylar genellikle yüksek gramajla satılıyor ve bunlar tek porsiyonluk oluyor. Ortalama yarım litrelik bir buzlu çayla ferahlarken, 150 kalori ve yaklaşık 10 çay kaşığı şekeri de kolayca alabili yorsunuz. Eğer evde kendiniz hazırlamıyor sanız ve hazır buzlu çay alacaksanız, etiketin üstünü dikkatlice okuyun, Gans, yapay tatlandırıcı eklenmiş olan veya hiç şeker katılmamış, kalori miktarı düşük veya sıfır kalorili seçe neklere yönelmenizi tavsiye ediyor. Yine de Gans’e göre en iyisi evde kendi çayınızı demleyip, biraz limon ilavesi ile soğutarak bir buzlu çay hazırlamanız.

Meyve Suyu

İster köşedeki büfeciye taze meyve suyu sıktırın, ister mahallenin havalı ve sağlıklı juice dükkânından sipariş edin ya da süpermarketten hazır bir tane alın; bilmeniz gereken bir şey varsa o da doğal meyve sularının bile şekerle yüklü olduğudur. Bir bardak yüzde yüz üzüm suyu dokuz çay kaşığı şeker, bir bardak yüzde yüz portakal suyu altı çay kaşığı şeker ve bir bardak yüzde yüz elma suyu yedi çay kaşığı şeker içeriyor. (Gördüğünüz gibi yüksek şeker hiç beklemediğiniz yerlerden bile çıkabiliyor.) Doktorlar, meyve suyundaki şekerin çok hızlı şekilde sindirildiğini söylüyor çünkü yanında bu süreci yavaşlatacak yağ veya protein gibi besin maddeleri bulunmuyor. Buda kan şekerinizin aniden yükselmesi, sonra aynı hızla düşerek şeker ve karbonhidrat isteği duymanıza yol açıyor. Aç değilken bile meyve suyu içtiğimizde, tüm bu kaloriler vücutta doğrudan depolanıyor. Taze sıkılmış meyve suyu, gazlı içeceklerden kesinlikle daha iyi bir seçimdir. İlave şekersiz, meyvelerin kendi doğal şekeri kadar şekerle birlikte az da olsa lif içerdiğinden, doktorların tavsiyesi günde bir porsiyonla (240 ml) sınırlı tutmak. Ani şeker yükselmenizi engellemek içinse yanında proteinden zengin kuruyemişler tüketin. Hatırlatmaya değer bir şey daha: İlave şeker (veya tatlandırıcı) içeren meyve suyu kokteyllerinden de kaçınmalısınız.

Size masum görünen bu içecekler sizi zayıflama hedeflerinizden uzaklaştırır.

Yazar: Sadık Arslan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir