prostatın tedavi yolları

Prostatın Tedavi Yolları

Prostatın Tedavi Yolları

Prostat Nedir?

Prostat, erkek üreme sistemine dahil olan şekil ve büyüklük açısından cevize benzeyen çok önemli bir salgı bezi ve üreme sistemi elemanıdır. Bağırsağın önünde mesanenin alt kısmında bulunur. Bu salgı bezinin görevi erkek üreme hücresi olan spermin atılımını sağlamaktır. Prostat bezi bunu sağlamaya yardımcı olan bir sıvı üretir ve bu sıvı meninin beşte birini oluşturmaktadır. Halk arasında prostat olarak bilinen sağlık sorunu aslında prostat adı verilen bu salgı bezinin iyi huylu bir şekilde büyümesidir. Prostat bezinde kötü huylu büyümeye de rastlanabilir. Bu duruma prostat kanseri adı verilmektedir.

İyi Huylu Prostat Büyümesi Nedir?

Halk arasında prostat adı verilen hastalık aslında iyi huylu prostat büyümesidir. Bu hastalık hayati bir risk taşımamakla beraber hastanın hayat kalitesini oldukça düşürmektedir. Bu hastalıkta prostat bezi büyüyerek hastanın idrar yollarını sıkıştırmaktadır. Bunun neticesinde idrar yolu daralmaktadır. Bu da mesanenin tam olarak boşaltılamamasına neden olmaktadır. İlerleyen safhalarda mesanenin tam boşaltılamaması idrarın böbreklere dönüp böbreklerde işlev bozuklularına yol açması sonucunu doğurabilir.

Prostat Büyümesinin Belirtileri Nelerdir?

Aşağıdaki belirtiler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Ancak bu belirtiler prostat büyümesinin sıkça görülen önemli belirtileridir:

– İdrar yaparken kesiklik
– Sıkışmalar
– İdrarda kan görülmesi
– İdrarın atımı için ıkınma gerekmesi
– İdrar yapılırken acı ve yanma
– İdrarın tam anlamıyla boşaltılamaması
– Sık idrara çıkma
– İdrar bitmesine rağmen sonrasında yaşanan damlamalar

Prostat Büyümesinin Tedavi Yolları Nelerdir? 

Prostat büyümesinin cerrahi ve cerrahi olmayan farklı tedavi yöntemleri vardır. Gözlem ve izlem cerrahi olmayan tedavi yöntemlerinden ilkidir. Bu yöntemin yetersiz kaldığı hallerde ilaçla tedaviye başlanır. İlaçla tedavide hastaya prostat bezinin küçülmesini sağlayan 5 Alfa Redüktaz İnhibütörleri içeren ilaçlar verilmektedir. İlaçla tedaviden de sonuç alınamadığı durumlarda hastaya cerrahi müdahalede bulunulabilir. Prostat büyümesi vakalarının çözümü için TURP, TUIP, YUVP ve lazer ameliyatları gibi çok sayıda cerrahi müdahale yöntemi bulunmaktadır.

Yazar: Sadık Arslan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir