prematüre bebek nedir

Prematüre Bebek Nedir

Prematüre Bebek Nedir?

Normal gebelik süresi 38 ila 42 hafta arasında değişkenlik gösterir. Buna bağlı olarak 37 haftadan önce doğan bebekler için prematüre terimi kullanılır. Gelişimini tam anlamıyla gerçekleştiremeden doğan prematüre bebekler 3 ayrı grupta incelenir.

İleri Derece Prematüre

İleri derece prematüre 24-31 hafta arası doğan bebekler için kullanılan terimdir. Çok küçük doğarlar ve gelişimlerini tam anlamıyla tamamlayamamışlardır. Bebek 1000 gramdan daha az ağırlıkta doğar.

Orta Derece Prematüre

Genellikle 32-25 hafta arası doğan bebekler için kullanılan terimdir. Normal gelişimlerini tamamlamaya yakın doğarlar. Ağırlık olarak 1500 gram civarında doğarlar. Kısa bir süre hastanede tedavi görerek ve müşahede altında tutularak normal gelişim aralığına dönerler.
Sınırda Prematüre

36-37 hafta arasın doğan bebekler için kullanılan terimdir. Gelişimleri tamamlanmış olarak kabul edilir. Eğer gelişmişliğine farklı bir etken neden olmuyorsa normal bir bebek edasıyla hareket edilerek müşahedeye gerek duyulmaksızın yalnızca normal ve rutin takipleri yapılır.

Bu tanımlaması yapılan prematüre bebekler 40 hafta sonuna gelinene kadar postkonsepsiyonel yaş olarak adlandırılırlar. Yani 30 haftalık doğmuş bir bebek ise miadına daha 10 hafta var denilir. İster ileri derece, ister sınırda prematüre olsun bu şekilde doğan bebekler uygun şartlar ve koşullar sağlanarak tedavi edildiğinde normal haline dönmüş birer çocuk olarak hayatlarına devam ederler.

Peki Prematüre Doğumun Sebepleri Nelerdir?

Prematüre doğumun birçok etkeni vardır. Annede kalıtsal bir hastalık varsa bu önemli bir etkendir. Anne de uyuşturucu ve alkol bağımlılığı varsa da etken olabilir. Annenin doğum yaşı, stres durumu, tansiyon gibi durumlar varsa da etken olarak gösterilebilir. Bunun yanı sıra plesentaya ait yapısal bozukluklarda etken olabilir. Bir de çoğul gebeliklerde prematüre görülebilir.

Yazar: Sadık Arslan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir