moda ajansları

Moda Ajansları

Moda Ajansları

Moda Ajansı Nedir?

Sinema, televizyon ve diğer dijital ortamlara üretilen sinema, dizi, tanıtım, reklam gibi prodüksiyonlara oyuncu, fotomodellik, manken, ünlü bulmayı sağlayan ajanslara “Moda Ajansı” denir. Moda ajansları oyuncuları ile yaptığı sözleşmeye bağlı kalarak Yapım Şirketlerine oyuncu temini ederler. Oyuncu ile Yapım Şirketleri arasında hak ve sorumluluklarını takip ederek gerektiğinde oyuncuların veya modelin alacaklarını temin eden ticari işletmelerdir.

Moda Ajanslarının Çalışma Sistemi

Moda Ajansları çeşitli gruplardan oyuncuları kendi himayesi altında toplar. Moda Ajanslarında her yaş grubundan yetenekli oyuncu adayları bulunmaktadır. Bu oyuncu adaylarını kendi aralarında yaş, cinsiyet ve yeteneklerine göre gruplara ayırır. Bu gruplar arasından oyuncuları istenilen Yapım Şirketlerine sunar. Dizi veya reklam için birçok ajans çok fazla sayıda öneride bulunur. Yönetmenler bu önerilenler arasından seçim yapmaktadırlar. Bu seçim yapılırken kişinin projeye uygunluğu ön planda tutulur. Başvuru yapan kişilerin profil fotoğrafları ile başvurular yapılır. Yapım şirketleri kendi projeleri ile ilgili bilgilendirmede bulunduktan sonra deneme çekimleri ile oyuncularını seçerler. Kamera karşısında oyuncunun hareketleri, rahatlığı, uyumu, mimikleri vb. özellikler dikkate alınır. Ancak fotoğrafçının uyarılarını dikkate almayan, özensiz kıyafet ve bakımsız şekilde çekim yaptıran, her fotoğraf karesinde yüz ifadesi aynı olan, bakmayı, poz vermeyi beceremeyen kişiler ilk elemede şanslarını kaybeder. Moda ajansları içersinde işini doğru ve profesyonel yapan ajanslar televizyonlarda izlenilen reklam ve dizi oyuncularının tamamını tedarik ederler. Moda ajansları eğitim almış birçok oyuncuyu destekler, hak ve sorumluluklarını kendi bünyesinde toplar. Hiçbir ajans kişilere iş garantisi veremez. Oyuncu ancak kendi yetenekleri doğrultusunda iş hakkını kazanabilir. Oyuncuların yetenek ve deneyimleri ile hazırlanan projenin yayın süresi göz önüne alınarak bütçe teklifi hazırlar. Bütçe teklifinde alınan ortak karardan sonra Yapım Şirketi ile Moda Ajansları oyuncu adına sözleşme imzalar.

Moda Ajanslarına Kimler Başvurabilir?

Oyunculuk yeteneğine sahip olan cinsiyet farkı, yaş grubu ayrımı yapmadan, güzel-çirkin, uzun-kısa, şişman-zayıf farkı olmadan kişiler Moda Ajansına başvuru yapabilirler. Burada önemli olan kişisel yetenek, oyuncunun hal, hareket ve mimikleridir. Ajans alacağı kişiye yetenek sınavı uygulayamaz. Oyunculuğu meslek haline getirmek isteyen kişiler tiyatro eğitimi, oyunculuk eğitimi gibi etkinlik ve eğitimlerde kendilerini geliştirmelidirler. Hiç bir eğitimi olmayan bir kişinin dizilerde veya filmlerde ana karakterde yer alamaz. Fakat deneyimi fazla olan, yeterli eğitimi alan oyuncular ise yetenekleri doğrultusunda dizilerde oynarlar.

Moda Ajanslarına Kayıt Olmak Ücretli Mi?

Moda Ajansları oyuncu veya model için hazırlanan materyallerin giderlerini oyuncu ile paylaşırlar. Moda Ajanslarına başvuru yaparken çekilen fotoğraflar, videolar ve bunların sunumu, oyuncularla yapılan görüşmeler ve mail gönderimleri Moda Ajanslarına maliyet oluşturmaktadır. Hiçbir deneyimi olamayan oyunculardan bu maliyetler doğrultusunda belli bir ücret alınmaktadır. Ancak deneyimi ve tecrübesi olan profesyonel oyuncu veya modellerden bu maliyet ücreti alınmamaktadır. Başvuru yapacak oyuncu veya mankenin Model Ajansını iyi araştırması gerekmektedir. Başvuru yapacağı ajansın KASTDER üyesi bir ajans olup olmadığını kontrol etmelidir. Özellikle Sosyal Ağlarda bulunan model, oyuncu reklam ajanslarına dikkat edilmelidir. KASTDER oyuncu adaylarını bu tür konularda düzenli olarak bilgilendirmektedir. Kişiler tercihlerini yaparken buna dikkat etmelidirler.

Yazar: Sadık Arslan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir