migren nedeni

Migren Nedeni

Migren Nedeni

Çok eski zamanlardan beri insan bilinen, süreklilik arz eden, nöbetler halindeki baş ağrılarına migren denir. Otonom sinir sisteminin fonksiyonlarını yitirmesine bağlı olarak gelişir. Migrenin diğer baş ağrısı çeşitlerinden farkı bir anda şiddetlenmesi, farklı zamanlar kendini tekrarlaması ve kendiliğinden geçmesidir. Genellikle sabahları görülse de günün her saatinde oluşabilir.

Migren Nedeni Nedir?

Oluşum nedeni tam olarak bilinemese de beyin kan damarları ve sinir iletimi sırasında ortaya çıkan kimyasal madde değişikliklerinin sebep olduğu söylenir. Kadınlardaki hormonal değişiklikler, anne veya babada migren teşhisi olması ile bağlantılı olarak genetik faktörler migren oluşumunda etkilidir.

Migren Ağrıları Azaltılabilir mi?

Öncelikle parlak ışıklar, ani hava değişimleri, alışkanlık dışı fazla uyuma, fazla sıcak ya da stresli ortamda uzun süre bulunma gibi durumlar migreni tetikleyecektir. Kadınların adet dönemi ağrıları artabilir. Bazı gıdaların tüketilmesi migreni tetikleten başka bir unsurdur. Mesela şarap gibi alkollü içeceklerden uzak durulmalıdır. Ayrıca katkı maddeleri olan besinler tüketilmemelidir.

Stresi tetikleyen ortamlardan, hissiyatlarda uzak olmak migren ağrılarını azaltabilir. Sosyo-ekonomik durum, obezite ve dengesiz beslenme gibi sebepler migren ataklarını arttırabilir.

Migrenin Kaç Çeşidi Vardır?

Hastalığın şiddeti ve ağrının görülme bölgelerine göre birçok çeşidi bulunur.

Basit Migren: Hastaların yarısından fazlasında basit migren oluşmuştur. Genellikle kadınlarda, düzensiz migren ağrıları şeklinde görülür. Kusma belirtileri, tek ve çift yönlü ağrılar oluşturur.

Klasik Migren: Hastaların yüzde onunda görülen düzenli, ritmik ağrılardır. Çocukluk zamanlarında başlar ama ilk şiddetli ataklar 40 yaşlarında meydana gelir. Beş saate kadar sürebilir. Bulantılar ve kusmalar görülür. Hasta da zamanla görme alanında sorunlar oluşur.

Baziler Migren: Genel olarak bilinen migren belirtileriyle beraber cümle kuramama, baş dönmesi, çift görme, kulak çınlaması gibi bir nevi dengesizlik oluşur.

Yazar: Sadık Arslan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir