mide ağrısı nedenleri

Mide Ağrısı Nedenleri

Mide Ağrısı Nedenleri

Mide Ağrısı Nedenleri; Mide yapı olarak üç tabakadan meydana gelmektedir. En dışta mideyi mekanik etkilere karşı koruyan bağ doku, orta tabakada midenin kasılıp gevşeyerek mide içerisinde bulunan besinlerin sindirilmesine yardımcı olan düz kas yapısı, en iç kısım da ise midenin iç yüzeyini örten mukoza tabakası bulunur. Bu tabakanın bulunma nedeni midenin kendi kendini sindirmesini engelleyerek midenin korunmasını sağlar. Midede bulunan bu iç mukoza tabakasının zarar görmesi halinde çeşitli nedenler dolayısı ile mide ağrısı nedenleri ortaya çıkmaktadır. Mide ağrısını tetikleyen nedenler arasında pek çok sebep bulunmaktadır. Bu nedenleri sıralayacak olursak;

Çok fazla yemek yemek: Bazı kişiler hayatı boyunca hiç yemek yememiş gibi sofra gördüğü zaman dayanamayıp yemesi gereken miktardan daha fazla yiyerek midesinde hazımsızlık sonucu mide ağrısının oluşumuna yol açmaktadır. Oysaki midenin de kendine göre bir taşıma kapasitesi olduğu unutulup tıka basa yenilmemelidir. Mutlaka yemek oldukça yavaş ve az az yenmesi gerekir.

Enfeksiyon bulaşma: Yediğimiz besinlerin hijyen olduğuna dikkat edilmediği zaman ister istemez midemiz bakteri gibi birçok yabancı olan canlı grubu ile karşılaşmaktadır. Evet, midemizin kendine ait koruma mekanizması var ama her zaman bu görevi yerine getirmeyebilir. Bu olaya bağlı olarak enfeksiyon sonucu mide de ağrı oluşumu görülür. Ancak tedavisi mümkündür. Kişiler ya doğal yol veya ilaç tedavisi ile bu sorunu ortadan kaldırır.

Stres yapmak: Mide ağrısına neden olan en büyük nedenlerden biri olarak bilinir. Kişi stresli bir yaşam tarzına sahip ise en ufak bir konudan bile evham yaşayıp kendine dert ediyor ise bu sıkıntı ve üzüntü hemen mideye vurmaktadır.  Eğer strese bağlı mide ağrısı oluşumu söz konusu ise kişi mutlaka stres kaynaklı olaylardan uzak durması ve sosyal aktivite yapması gerekir.

Yazar: Sadık Arslan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir