5 şifalı bitki

Mevsimin 5 Şifalı Bitkisi

Bitkiler binlerce yıldır dünyanın dört bir yanında farklı toplum ve kültürlerde tedavi amaçlı kullanılıyor. Sizi soğuk günlerde hastalıklardan koruyabilecek birkaç bitki ile tanıştırmak istiyoruz.

1- EKİNEZYA BİTKİSİ

Grip ve soğuk algınlığı tedavisinde…

Kuzey Amerika’da yetişen ekinezya, Amerikan yerlileri tarafından yaralar ve yılan ısırıklarının tedavisinde kullanılırmış. Günümüzde ise bitkinin üç türü tıbbi amaç için yetiştiriliyor.

Tedavi amaçlı kullanımı: Ekinezya grip, soğuk algınlığı, üst solunum yolu enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları ve diğer bazı hastalıklara karşı etkili bir bitkidir. Soğuk algınlığında yaygın olarak kullanılır. 2002 yılında bir araştırma yapan Kanadalı bilim adamları ekinezyanın, herpes simplex’e karşı da etkili bir anti viral ilaç olduğunu göstermişlerdir. Bitkinin kökleri toprağın üzerinde kalan kısımlarından daha yaygın kullanılır. Kökler ise en az dört yaşındaki bitkilere ait olmalıdır.

ekinezya faydaları

2- GEVEN BİTKİSİ

Nezle ve virüs enfeksiyonlarına karşı…

Geven, Moğolistan ve Çin’in bazı bölgelerinde yetişir. Geleneksel Çin tıbbında binlerce yıldır kullanılmaktadır. Çinliler ‘Chi’yi yani bedenin özündeki canlılığı güçlendirdiğine ve zafiyete iyi geldiğine inanırlar. Türkiye’de de gevenin birçok türü yetişir. Suda kaynatılması, soğuk suda haşlanmasına (dekoksiyon) ek olarak, bazen çorba veya pirinç lapasına eklenip yemek de hazırlanır.

Tedavi amaçlı kullanımı: Geleneksel Çin tıbbında geven, en yaygın olarak kullanılan 50 bitkiden biridir, çok sayıda hastalık için önerilir. Bugüne kadar yapılan araştırmaların çoğu bitkinin, nezle ve benzeri virüs enfeksiyonlarını önlemede, uzun süreli viral enfeksiyonlarını tedavide ve yenmedeki rolüne odaklanmış. Bu etkilerin her ikisi de gevenin bağışıklık sistemini güçlendirip vücudun virüsle daha iyi mücadele etmesine yardımcı olmasından kaynaklanıyor.

geven bitkisi faydaları

3- HATMİ BİTKİSİ

Öksürük, boğaz ağrısı, bronşitin önlenmesinde…

Nemli topraklarda yaşayan ve bir metre boya erişebilen çok yıllık hatminin kullanılan şifalı kısmı, yaprak ve kökleridir. Kökler, dikildikten 2 yıl sonra sonbaharda sökülür. Kurutulduktan sonra çay, toz, ekstre ve şurup yapımında kullanılır. Yapraklar ise yazın toplanıp çaylarda kullanılır.

hatmi bitkisi

Öksürüğe son
• 2-3 g kurutulmuş kök • 1 bardak sıcak su
Kuru kökleri sıcak suda 10 dakika
bekletip süzün. Bu çaydan günde
2-3 bardak içebilirsiniz.

hatmi bitkisinin faydaları

4- KARAMÜRVER BİTKİSİ

Soğuk algınlığı ve gribin tedavisinde…

Anayurdu Avrupa ve Kuzey Amerikadır. Kara mürvere Türkiye’de özellikle Batı ve Kuzey Anadolu’da rastlanır. Kışın yapraklarını döken bir ağaçtır. 10 m yüksekliğe erişebilir. Ufak, beyaz çiçeklerden oluşan yassı ve büyük tutamlar ilkbaharın sonunda görülür ve havaya keskin, tatlımsı bir koku yayar. Sonra koyu mor bir sıvıyla dolu siyah meyveleri oluşur.

Kullanılan kısımları: Çiçekleri tam olarak açtıkları ilk yaz boyunca toplanır. Kurutulduktan sonra çay ve soğuk suda haşlama (dekoksiyon) şeklinde kullanılır. Meyveler olgunlaştıkları sonbahar başında toplanır.

Tedavi amaçlı kullanımı: Karamürver çiçeği ve meyvesi ekspektoran (balgam söktürücü) özelliktedir, terlemeyi de artırarak yüksek ateşin düşürülmesine ve vücudun toksinlerden arınmasına yardım eder. Bu iki etki mürveri soğuk algınlığı ve grip tedavisinde yararlanılabilecek iyi bir seçenek haline getirir.

Grip olduysanız…
2-5 g kurutulmuş çiçeği bir
bardak kaynar suya koyup,
5-10 dakika bekletin, sonra
süzün. Günde en az üç bardak
içebilirsiniz..

Boğazınız ağrıyorsa…
50 g çiçeği 1 lt kaynar suya
koyun. 5 dakika kaynatın
ve soğutun. Günde 4-6 kez
(yemeklerden sonra) gargara
yapın veya ağzınızı çalkalayın.

karamurver bitkisi faydaları

5- SIĞIRKUYRUĞU BİTKİSİ

Solunum yolu enfeksiyonlarına karşı

Mısır, Anadolu, Orta ve Güney Avrupa’da yaygın biçimde yetiştirilen bir bitkidir. Sarımsı tüylerle kaplıdır. Bu tüyler eskiden mum fitili yapımında kullanılırmış. Bu sebepten sığırkuyruğu ‘fitilotu’ olarak da bilinir. Yaprakları bitki iki yıllık olduğunda, çiçek açmadan önce toplanmalıdır. Çiçek ve yapraklar çaylar, sıvı ekstreler ve içinde bitki dinlendirilmiş yağların yapımında kullanılır.

Tedavi amaçlı kullanımı: Sığırkuyruğu şurubu nezle, boğaz ağrısı, astım, bronşit ve larenjit gibi solunum yolu enfeksiyonlarında kullanılır. Bunlara ek olarak bitkinin antienflamatuar ve yatıştırıcı özellikleri de vardır. Gastrit, enterit ve kolit gibi sindirim sorunlarının tedavisinde önerilir. Harici olarak kesik ve bacak yaralarını iyileştirmede ve cilt irritasyonlarını geçirmede yardımcı olur.

sığır kuruğu bitkisinin faydaları

Yazar: Sadık Arslan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir