mesane kanseri nedir

Mesane Kanseri Nedir?

Mesane Kanseri Nedir?

Mesane, idrarın depolandığı karının alt tarafında yer alan içinde idrarın tutulduğu organdır. Bu organın iç tarafından kaynaklanan kötü huylu tümörlere mesane kanseri denmektedir. Mesane kanseri kadınlara nazaran erkeklerde daha fazla görülür.

Mesane Kanseri Bilinen Nedenleri? 

Bu nedenlerin başında sigara ve kimyasal maddelerle temas gelir.

Mesane Kanseri Karşısında Risk Altında Olanlar

Mesane kanserinde ailenin sağlık durumu da önemlidir. Çünkü genetik yatkınlık gösterebilir. Mesane kanserine karşı;

-İleri Yaştakiler,
-Erkekler,
-Beyaz ırktan olanlar,
-Kimyasal ortamlarda çalışanlar,
-Gaz ve alüminyum sanayinde çalışanlar,
-Kemoterapi uygulamaları görenler,
-Yağlı ve kızarmış yiyecekleri aşırı tüketenler risk altındadırlar.

Mesane Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Mesane kanserinde en önemli ve en çok şikayet edilen belirti idrar yapılırken ağrı hissedilmemesi ama kanama olması ve pıhtı gelmesidir. Bunun dışında idrar yaparken devamlı yanma ve idrar yaparken sonlara doğru yanmadır. Bazen bahsedilen kanama gözle gözükmeyebilir ama tahlillerde bulunur. Bu söylenenler ilk evredeki belirtilerdir. İleriki evrelerde her kanser de olduğu gibi halsizlik, yorgunluk, sarılık, baş ağrısı ve kilo kaybı da belirtiler arasındadır.

Teşhis Nasıl Konur?

Üriner sistem ultrasonografisi ile mesanede kitle teşhisi konulabilir, bu tetkik herhangi bir hazırlık istemeyen kolay bir tetkiktir; bunun dışında damardan ilaç enjekte edilerek yapılan bilgisayarlı tomografi ile de tanı konulabilir. Bazen bu ikisi de yetersiz kaldığı zaman kameralı videolu bir sistemle idrar kesesine idrar deliğinden girip idrar kesesinin içine bakılır.(Endoskopi denilen işlemdir.)

Teşhisi Koyduktan Sonra Yapılacak Olan Nedir?

İlk yapılacak şey endoskopi işlemimde yapılan kamerayla Kapalı TUR Tm adı verilen ameliyattır. Bu yöntemle mesane tümörü sistoskop olarak çıkartılır. Bu müdahale sonrasında mesanede kalan tümör hücrelerinin tekrar çoğalarak tümör hücresi oluşturmaması ve mesanenin daha derinlerine ilerleyerek dokulara sıçramaması için özel tıbbi ilaçlar mesane içerisine verilerek kalan tümörlü hücreler yok edilir. Bu tedavi haftada 1, 6 hafta süreyle uygulanır. Uygulanan tedavi sonrasında hastanın kontrole gelmesi ve koruyucu tedavilere devam etmesi gerekir.

Yazar: Sadık Arslan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir