meme kanserine yol açan kimyasallar

Meme Kanserine Yol Açan Kimyasallar

Meme Kanserine Yol Açan Kimyasallar

Kimyasal tehdit

Meme kanseri, kadın sağlığını tehdit eden ve günümüzde gittikçe sık görülmeye başlayan bir hastalık çeşididir.

Kimyasal birçok madde, göğüs bölgesinde oluşabilecek tümörlerin oluşumunu tetikliyor. Bilim adamları, bu kimyasal maddelerin insan sağlığını büyük ölçüde etkilediğine yönelik her gün araştırma yapıp, ispatlar sunmaktadır. Bu kimyasallardan korunmak mümkündür.

ABD’de Silent Spring tarafından fareler üzerinde yapılmış olan bir araştırmada;  meme kanserine sebep olabilen kimyasal maddeler ortaya çıktı. Bu zararlı kimyasal maddelerden nasıl uzak kalınabileceğine dair bir yol çizilmiştir. Dr. Ruthan Rudelin  başkanlık yaptığı araştırmada, meme kanseri görülen kadınların maruz kaldığı, maddeler tespit edilmiş ve bu maddelerden nasıl uzak kalınacağına dair maddeler belirlenmiştir.

Hangi kimyasal maddelerden uzak durmak gerekir :

Benzin petrol, dizel ya da fuel vb. yakıt türleriyle  çalışan araçlardan mutlaka uzak durmaya özen göstermelisiniz. Bahçede kullanılan,  çim biçme makinesi   ve diğer makinelerin bile elektrik bağlantısıyla çalışanını tercih etmelisiniz.

Mutfağınızda yemek yaparken, havalandırma cihazını kullanmaya dikkat edin ve mümkün olduğu kadar yağda kızartılan yiyecekleri azaltmaya çalışın.

Mobilya alırken Poliüretan köpüklü olanları tercih etmemeniz gerekir. Ayrıca yanmaya karşı dayanıklı olan köpük malzemeli eşya almaktan kaçınmaya çalışın. Evinizde leke tutmaz bir şekilde üretilen mobilya, halı ve kumaş türlerini tercih etmemeye dikkat edin.

Kıyafetlerinizi kuru temizlemeye verecekseniz, leke çözücü veya diğer çözücüleri kullanmayan bir yerde temizletmeye çalışın.

İçme suyu filtresi kullanıyorsanız, bu filtrenin tek bir parça karbondan yapılmış olmasına mutlaka dikkat edin.

Evinizde temizlik yaparken, petrokimyasallar maddeler içeren temizleyicilerden uzak durmaya çalışın. Çamaşır suyu, bulaşık sabunu gibi temizleyiciler ağır bir şekilde kimyasal içerdiğinden bunları evinize sokmamaya dikkat edin. Bitkisel içerikli olarak kimyasal içermeyen doğa dostu zararsız deterjanlar kullanabilirsiniz.

Yazar: Sadık Arslan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir