koah hastalığı nedir

Koah Hastalığı Nedir?

Koah Hastalığı Nedir?

Koah Nedir?

Koah, dünyada en sık ölüme yol açan 4.hastalık olarak bilinmektedir. Koah olarak tanınan kronik obstruktif akciğer hastalığı bir akciğer hastalığıdır. Anfizem ve kronik bronşiti kapsayan, kesinlikle ilerleyen, akciğerlere giren ve çıkan havayı nefes darlığına sebep olabilecek derecede kısıtlayan ve tedavi edilmezse ölümle sonuçlanan bir hastalıktır. Anfizem nedir; kana oksijen taşıyan hava keseciklerinde harabiyete sebep olan bir hastalıktır. Bu hastalık sonucunda ise nefes darlığı ve elastikiyet kaybı görülür. Kronik bronşit; en az iki yıl üst üste balgam ve öksürükle seyreden ilerleyici bir rahatsızlıktır.

Sigara kullanımı koah hastalığına yol açan temel sebeptir

Koah hastalığı nedenleri; etkin biçimde sigara kullanımı, hava kirliliği, mesleki zararlı gazlar ve tanecikler (mikro parçacık) solunmasıdır.

Koah hastalığı belirtileri; balgam çıkarma, öksürme, soluk darlığı, kan tükürme, hırıltılı solunum, göğüste tıkanma, kalp yetmezliğine bağlı ayaklarda şişmenin yaşanması ve kanın oksijen doymuşluğunda azalmadır. Koah hastalığı türleri bakımından üçe ayrılır; A tipi (amfizem), B tipi (bronşit) ve (karışık) C tipidir.

Koah hastalığıyla birlikte akciğerlere daha az hava girmektedir

Koah hastalığının vücuda etkileri; hava yolları şişer ve kalınlaşır, hava yollarının çevrelerindeki kaslar kasılır, hava yolları daralır, akciğerlere daha az hava girer, alveol içindeki hava tıkanıklık sebebiyle geri boşalamaz, göğüste sıkışıklık hissedilir ve hava yollarının içinde sekresyon ( balgam) artması tıkanıklıklara yol açar.

Koah bulaşıcı bir hastalık değildir.

Akciğerlerdeki hasarın hızını yavaşlatmak için; sigarayı bırakın, muayenelerde ilaçlarınız hakkında konuşun,  kontrollerinizi aksatmayın, evinizin havasını temiz tutun, nefes alıp verilmesini zorlaştıran buhar ve dumanlardan uzak durun, düzenli olarak egzersiz ve yürüyüş yapın, sağlıklı bir kiloya gelin, sağlıklı gıdalar yiyin, solunum egzersizleri yapın ve vücudunuzu dinç tutun.

Koah hastalığının tedavisi sigaranın bıraktırılması, mesleki ve çevresel sigaraya maruz kalmanın kontrolü, aniden başlayan atakların tedavisi ve uzun süreli tedavi yollarıyla yapılır.

Yazar: Sadık Arslan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir