kilo vermeyi sağlayan yiyecekler

Kilo Vermeyi Sağlayan Yiyecekler

Kilo Vermeyi Sağlayan Yiyecekler

Obezite çağımızın en önemli sorunlarından birisi. Obezite olmasa bile fit bir vücuda sahip olmak, herkesin sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için temel amacı. Yeme içme alışkanlıklarının değiştirilmesi ve sık egzersiz yapılması dışında zayıflama için kilo vermeyi sağlayan yiyeceklerin bilinmesinde büyük fayda vardır. Buna göre kilo vermeyi sağlayan yiyecekler şu şekilde sıralanabilir:

Vücut çalışma sistemine etki ederek zayıflamaya yardımcı besinler:

-Tarçın
-Yeşilçay,
-Hindistan cevizi yağı,
-Zencefil,
-Keten tohumu,
-Kahve,
-Elma sirkesi,
-Fıstık ezmesi,
-Çiğ badem,
-Çiğ fındık,
-Balkabağı
-Yağsız süt ürünleri
-Ispanak
-Yeşil yapraklı sebzeler,
-Brüksel lahanası,
-Beyaz lahana,
-Kırmızı lahana.

YAĞ YAKICI MEYVELER:

-Nar,
-Greyfurt,
-Kırmızı meyveler,
-Ananas,
– Kivi.

DİĞER YAĞ YAKICI BESİNLER:

-Limon,
-Avokado.

Metabolizmayı hızlandırmak suretiyle kilo vermeye yardımcı besinler; acı biber, zencefil, yeşil çay, protein, lifli besinler, tarçın olarak sıralanabilir.

Lifli besinler, sindirim esnasında, metabolizmanın harcadığı enerjiyi artırması nedeniyle zayıflamaya yardımcıdır. Lif bakımından zengin, brokoli, ıspanak, portakal, mandalina, greyfurt, lahana, yulaf, fındık, badem, kabak çekirdeği bunların arasındadır.

Tarçın’ın ise hem kan şekerini düzenleme hem de vücut sıcaklığını artırarak metabolizmaya yardımcı olma özelliği vardır.

Balık veya tavuk gibi beyaz etlerin, daha az yağ içermesi nedeniyle tercih edilmesi kilo vermeye yardımcı olacaktır. Ayrıca, bu tip besinler, sindirim için daha çok metabolizmal enerji gerektireceğinden dolayı da kilo verilmesini kolaylaştırır.

Yeşil çayda bulunan kafein, vücut sıcaklığını artırıcı etki yapması nedeniyle kilo vermeye yardımcıdır.

Piyasada satılan acı biber hapları pek çok yan etkiye neden olabilecektir. Bu nedenle doğal yollardan alınacak kırmızıbiber, vücutta metabolizma hızını çok fazla artıracağından yakılan kalori miktarının artması ve kilo verilmesi mümkün olacaktır.

 

Yazar: Sadık Arslan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir