kefir saç maskesi yapımı

Kefirle Saç Maskesi Yapımı

Kefirle Saç Maskesi Yapımı

Kefir, fermente bir ürün olduğundan özellikle saç maske yapımında kullanılmaktadır. Lezzetli ve hafif ekşimsi bir yapısı bulunur. İçeriğinde mineral, protein, enzim vitamin ve amino asit bulunmaktadır. Kefir gibi doğal ürünler içeriğinde bol miktarda yararlı bakteri üreten ve bulunduran bir üründür. Kefir en güçlü antioksidan ve probiyotiktir.

Güzellik, saç bakımını da içerisine alır. Saç bakımında kefir aktif olarak kullanılabilmektedir. Özellikle saç dökülmelerine ve kafa derisi kuruluklarına iyi geldiği bilinmektedir. Kefir saça uygulandığında saç üzerinde ince bir tabaka meydana getirir. Böylelikle saç bakımında faydalı olur.

Kefir içeriğinde; organik asitler bulunur. Bu sayede de özellikle yağlı saçlar için kullanımı daha da önem arz etmektedir. Bunun dışında kefir saç maskesi yapımı herkesin evinde yapabilmesi bakımında da kolaylık sağlamaktadır.

Kefir saç maskesi yapımı;

Kefir ürünü doğal pigmentli renk açıcı olması nedeni ile boyalı saçlarda kullanılmasına dikkat edilmelidir. Koyu renk saçlarda kefirin saç rengi açmasından ötürü olası renk solgunlukları görülebilir.

Malzemeler;

-İki çorba kaşığı soğan suyu
-Bir çay kaşığı yaş maya ve bir bardak kefir,

Hazırlanışı;

Soğanlardan bir tanesi rondodan geçirilir ve bir tülbent kullanılarak suyu tanelerinden ayrıştırılır. İkinci aşamada soğan suyu içerisine yaş maya ilave edilerek en son kefir eklenir. İyice karışımı gerçekleştirilen maske saç geneli uygulanır. Bekleme süresi 30 dakikadır. Şampuanla durulama yapılarak saçlar maskeden arındırılır. Maskenin en olumsuz yan etkisi soğan suyu kokusudur. Şampuanla durulama işlemi kokunun ortadan kalkmasını sağlar. Maske haftada bir kez uygulanmalıdır. Daha fazla uygulanması daha çabuk etki etmesini sağlamadığından ötürü kefirin içeriğindeki tüm maddelerin alerjik reaksiyonlar yaratmasına neden olabilir. Rutin aralıklar ile uygulanacak olan kefir saç maskeleri yağlı saçlarda saç bakımı için faydalı bir karışımdır.

Yazar: Sadık Arslan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir