ısırgan otu faydaları

Isırgan Otu Faydaları

Isırgan Otu Faydaları

İlaç Endüstrisinde Isırgan Otu

Isırgan otu doğada kendi kendine de yetişebilen ve birçok etken madde barındırması sayesinde onlarca farklı rahatsızlığa şifa sağlayabilen bir bitkidir. Bu bitki doğal içeriği sayesinde ilaç endüstrisinde de kendine yer edinmiş bir bitkidir. Isırgangiller familyasından olan bitki yaz aylarında çiçek açan yeşil bir bitkidir. Tüylerinde barındırdığı maddeler dolayısı ile cilde değdiğinde kaşınma ve yanma etkisi göstermesi nedeni ile bu adı almıştır. İçeriğinde bulunan potasyum, histamin, C vitamini, A vitamini, D vitamini, formik asit ve organik asitler ile ilaçlarda kullanılır.

Böbrek Rahatsızlıkları Ve Diğer Hastalıklarda Isırgan Otu

Isırgan otunun sağladığı yararlar arasında önde gelen konulardan biri böbrek rahatsızlıklarıdır. Bu noktada böbrek taşlarının ve mesane taşlarının düşürülmesinde doğal olarak kullanılabilir. Ayrıca böbreklerde kum oluşumunu engellerken dökülmesine de yardımcı olmaktadır. Böbreklerde etkisini gösterebilmesi için kök ve tohumlarından çay demlenmesi ve düzenli bir şekilde içilmesi gerekir. Bunların yanında ısırgan otu faydaları arasında; cilt egzamalarının tedavisi, yaraların tedavisi, yanıkların tedavisi, romatizmal ağrıların tedavisi, prostat tedavisi, alerji tedavisi ve idrar yolu enfeksiyonları tedavisi gibi konularda bulunmaktadır.

Isırgan Otu İle Saçlarda Sıkıntılara Son

Uzun yıllardan bu yana birçok hastalıkta gösterdiği şifa sebebi ile kullanılan ısırgan otu saç sağlığında da etkili olmaktadır. Çağlar boyunca tıp uzmanları ve halk tarafından saç kaybının önlenmesinde ısırgan otundan yararlanılmıştır. Bunun için ısırgan otunun yapraklarının kaynatılması ile elde edilen çay saçlarda uygulamıştır. Bu sayede saç derisinde iyileşme ve koruma da sağlanırken deri altına da etki ederek saçları korumaktadır. Saçların dökülmesini engellediği gibi saç çıkarma etkisine de bulunan ısırgan otu şampuan içeriklerine katılarak, çayı içilerek ve saçlara uygulanarak ve ısırgan otu kapsülleri kullanılarak şifa bulunabilir.

Yazar: Sadık Arslan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir