indirimli ürünlerden nasıl yararlanılır

İndirimli Ürünlerden Nasıl Yararlanılır

İndirimli Ürünlerden Nasıl Yararlanılır

Modaya Uymak

Modaya uygun giyinmek modaya ayak uydurmak günümüzde oldukça önemli olmuştur. Öyle ki bir renk veya bir kıyafet moda olduğundan insanlar arasında hızla yayılmaktadır. Birçok marka o yılın modasına uygun kıyafetler ve aksesuarlar üretmektedir. Ancak, modaya uymak için ürünler yeni piyasaya çıktığında hemen almak yerine, indirim zamanlarının beklenmesi tavsiye edilir. Çünkü indirim dönemlerinde %70-85 arası fiyat düşüşleri olmaktadır. Bunun nedeni üretilen ürünlerin yeni sezonda kalmaması ve stokların bir an önce boşaltılması gerekliliğidir. Ya da satışların düşük olmasına bağlı olarak, indirimle birlikte satış rakamlarının artırılmasının istenmesindendir.

İndirim Ne Zaman Olur?

İndirimler genelde yılın belirli dönemlerinde daha çok olur. Örneğin, yılbaşından hemen önce ve sonra, sevgililer günü öncesi ve sonrası, yaz aylarının bitiminde yazlık ürünlerde, kış aylarının bitiminde kışlık ürünlerde indirimler yapılmaktadır. Bu dönemlerin yanı sıra, beyaz eşya ürünleri de yine yaz aylarında indirimli olmaktadır. Otomobil almak için ise genelde aralık aylarında indirimli fiyatlar yakalanabilir. Ayrıca, bazı markalara ne zaman indirime gireceğini sorarak ihtiyaçları indirim dönemlerine ertelemek avantajlı olacaktır. Market alışverişlerinde dahi indirim dönemleri belirlenmektedir ve sorup bilgi almak gerekmektedir. Bir başka seçenek ise, çoğu indirimi haber veren e-bülten üyelikleri ve doğrudan bu hizmeti veren internet sitelerine üye olmaktır. Böylece, her gün mailinizi kontrol etmeniz çoğu indirimden haberdar olmanızı sağlayacaktır.

İndirimden Nasıl Yararlanılır?

Bazı ürünler direkt olarak indirime girdiğinden kasada fiyatları otomatik olarak indirimli olacaktır. Ancak bazen uygulanan kampanya kodları, indirim çekleri gibi uygulamalarla indirim hakkı sağlanmaktadır. Bu durumlarda kampanya kodunu alışverişi tamamlamadan kasiyere veya internet sitesindeki alışveriş sepetinde yer alan indirim kuponu / kampanya kodu alanına yazmayı unutmamak gerekmektedir. Eğer kuponları veya kodları geçerlilik süresi içinde kullanılmazsa da yine indirim hakkı maalesef kaybedilecektir.

İndirim Avı Nasıl Olur?

Birçok marka ve üründe indirim varken acele etmeden en çok indirim görmüş olan ürün veya hizmeti aramakta fayda vardır. Örneğin, okul çantası almak için sadece bir satıcıdan fiyat bilgisi almakla yetinmeyip, fiyat karşılaştırması yapmak için hızlı davranmadan biraz daha araştırma yapılabilir. Ancak, bazen de ciddi indirim yapılan ürünler hızla tükenebilmektedir. Bu durumda, o ürünün fiyatının gerçekten en düşük fiyat olduğunu anlamanın yolu hızla tükeniyor olması olacaktır. Ayrıca, çoğu internet ticaret sitesini araştırmak da faydalı olabilir. Ya da arama motorlarına aradığınız ürün veya hizmeti yazarak birçok sitede fiyatlarını bulmak mümkündür. Bunların yanında, görevi fiyat karşılaştırması yapmak olan bazı internet siteleri de yine aradığınız ürün veya hizmetin farklı sitelerdeki fiyatlarını sunabilmektedir. Bazı internet siteleri ise kendi tarayıcılarından diğer alışveriş internet sitelerine bağlanılarak yapılan alışveriş miktarının belli bir tutarını veya tutarın belli bir payını iade edebilmektedir.

En Eski İndirim Yöntemi: Pazarlık

Hiç bir indirim döneminin yakalanamadığı zamanlarda, özellikle ihtiyaç duyulan ürünlerden / hizmetlerden faydalanmak için, yüz yüze ticaretin eski bir yöntemi olan, pazarlığa oturulabilir. Çoğu satıcı pazarlık yapılacağını öngörerek, fiyata pazarlık payını da eklemektedir. Bir başka deyişle zaten müşterinin pazarlık yapmasını beklemektedir. Böylelikle indirim dönemi dahi olmasa, iletişimin gücüne bağlı olarak indirimden faydalanmak mümkündür.

Yazar: Sadık Arslan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir