gırtlak kanseri ve tedavisi

Gırtlak Kanseri Ve Tedavisi

Gırtlak Kanseri Ve Tedavisi

Gırtlak kanseri en çok, sigara ve alkol tüketen insanlarda görülmektedir. Bunun yanı sıra anne, baba, kardeş gibi genetik etkenler, kızarmış gıdalar tüketmekte gırtlak kanserini tetikler. Gırtlak kanseri erken teşhis sonucu önlenebilir.

Gırtlak Kanseri Belirtileri

Daha çok erkeklerde görülen gırtlak kanserinin belirtilerinden bazıları, seste kısılma, nadiren kulak ve boğazda ağrı, nefes darlığı ve yutkunmada güçlüktür. Bu problemleri yaşayan kişileri, kulak burun boğaz bölümü hekimleri tedavi etmektedir.

Gırtlak Kanseri Muayenesi

Muayene esnasında doktor ilk olarak eliyle muayene etmektedir. Bir diğer muayene yöntemi ise laringoskopidir. Bu yöntem ile ağızdan kamera sokularak, hastanın gırtlak kanseri olup olmadığı teşhis edilebilir.

Gırtlak Kanserinden Korunma Yöntemleri

Sigara tüketen kişilerde, gırtlak kanseri olma oranı daha fazladır. Sigara içmemek gırtlak kanseri olma olasılığını ciddi anlamda düşürür. Alkol ise bir diğer gırtlak kanseri sebebidir. Gırtlak kanseri olmak istemeyen kişi, alkolü de hayatından çıkarmalıdır. Her gün düzenli olarak egzersiz yapan kişiler, yalnızca gırtlak kanserinden değil, birçok hastalıktan korunmaktadır. Egzersiz yapmak gırtlak kanseri riskini düşürmektedir. Sağlıklı beslenmek ve her gün 2,5 litre su içmek, yağlı ve kızarmış gıdalardan uzak durmak gırtlak kanserine yakalanma riskini azaltır. Çok fazla tuz tüketmemek, salam, sucuk, sosis gibi işlenmiş etlerden de uzak durmak kanser riskini azaltır. Stres, gırtlak kanserini tetikleyen bir diğer unsurdur. Stres yalnızca gırtlak kanseri değil, birçok kanser hastalığına da davetiye çıkarmaktadır.

Gırtlak Kanserini Önlemek İçin Tüketilecek Gıdalar

Bol miktarda sebze, meyve tüketmek, alkol kullanımını azaltmak veya kullanmamak, bakliyat ve tam tahıllı gıdalar tüketmek, yeşil çay tüketmek, balık tüketmek, sağlık açısından faydalı olan ve kanserli hücreleri yok eden soğan, sarımsak tüketmek, düzenli fiziksel aktivite yapmak sizi gırtlak kanserinden koruyacak bazı yöntemlerdir.

Yazar: Sadık Arslan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir