geçmeyen sivilceler için ne yapılmalı

Geçmeyen Sivilceler İçin Ne Yapılmalı?

Geçmeyen Sivilceler İçin Ne Yapılmalı?

Cilt gözeneklerinde yağ hücrelerinin ve ölü deri hücrelerinin birikmesi sonucunda tıkanıklık meydana gelir. Bu hücrelerin giderek birikmesi ve çoğalmasıyla da sivilce, bilimsel adıyla akne meydana gelir. Çoğunlukla kadınların kabusu olan bu sivilceler özellikle ergenlik dönemiyle birlikte hormonal değişimlere bağlı olarak artış gösterir.

Sivilce neden olur?

Vücutta yağ bezleri tarafından üretilen sebum maddesinin fazla salgılanması sivilceye neden olabilir. Özellikle ergenlik dönemindeki bireylerde daha sık rastlanan nedendir. Sağlıksız beslenmek çok yağlı, fast food, kola, cips gibi şeyler tüketmekte sivilcenin çıkmasını tetikler. Bir diğer neden ise çok fazla stres. Sivilce çok fazla stres altında çalışan kişilerde çokça görülmektedir.

Sivilce nasıl geçer?

Estetik ve güzellik anlamında kabusumuz olan sivilceler kendimizi kötü hissetmemize yol açar ve onlardan biran önce kurtulmak isteriz bu kurtulma yöntemlerinden biri de sivilceyi sıkmak olur. Fakat bu işlem hiçbir işe yaramamakla birlikte sivilcenin daha da iltihaplanmasına  ve geçtiğinde de iz bırakmasına sebep olur. Bu yüzden ilk kural olarak sivilcemizin geçmesi için sıkmamalı, sürekli ellememeli ve sabırlı olmalıyız. Sivilcenin geçmesi için diğer bir formül ise sivilceye limon suyu, sirke suyu, soğan suyu sürmek gibi doğal yöntemlerden yararlanmak. Sivilce her zaman basit ve kendi halledebileceğimiz sorunlar olarak ortaya çıkmayabilir. Bu yüzden ciltte uzun süredir geçmeyen ve sürekli yeniden tekrarlayan sivilceler için mutlaka bir uzmana danışılmalı ve kulaktan dolma yöntemler uygulanmamalıdır.

Yazar: Sadık Arslan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir