formda kalmak için öneriler

Formda Kalmak İçin Öneriler

Formda Kalmak İçin Öneriler

Kadınlarda bikini ve abiyelerle daha güzel gözükmek için özellikle yaz aylarında zayıflama isteği meydana gelse de aslında hep formda olmak ister. Formda olmak kaslı vücut yapısı ya da sürekli spor yapmak değildir. İnsanın zihinsel ile ruhsal sağlığının da yerinde olması demektir ve fiziksel etkinlik ile iyi beslenme formda kalmanın en temel faktörüdür.

Formda Olmanın Faydaları Nelerdir?

Kanser, şeker ve kalp hastalıklarına yakalanma riski azalır. Dinç ve ruh halinizin iyi olmasını, duygusal farklılıklara bakış açınızın değişmesini, huzurlu ve sağlıklı bir yaşam sağlar.

Nasıl Formda Kalınır?

Öğün sayısını artırın (En az 5 öğün) ve asla öğün atlamayın. Özellikle kahvaltıda besleyici gıdalar tüketin. Vücudumuz için önemli bir kaynak olan su tüketiminizi arttırın. (En az 10 bardak) Düzenli olarak  günde en az yarım saat yürüyüş yapın. Vişne, dut, erik, üzüm ve kuru kayısı bağırsakları çalıştırarak metabolizmayı hızlandırır. Ara öğünlerde mutlaka meyve tüketin ve meyveleri kabuklarıyla birlikte yemeye özen gösterin. Sigara, alkol gibi sağlığa zararları şeyleri kullanmayın. Stresten uzak durun. Düzenli olarak sağlık kontrollerinizi yaptırın. Fazla yağlı gıdaları yemeyin. Yemekleri yavaş yavaş yiyin. Zayıflamak ya da aç kalmak formda kalmak anlamına gelmez. Abur cubur tüketmeyin. Gıdalarda beyaz ürünleri (şeker, un, tuz gibi) değil, sindirimi düzenleyen kahverengi (makarna, kahverengi pirinç gibi) karbonhidratlı ve proteinli besinleri tercih edin. Vücudunuzun ihtiyacı olan D vitamini için mutlaka güneşten (günde en azından 10 dakika) yararlanın. Tuz alımını azaltın. Buğday kepeği, çavdar, yulaf, buğday tohumu gibi lifli gıdaların tüketimini arttırın. Uyku sağlıklı beslenmek kadar önemlidir ve kilo alımı ile uykusuzluk arasında güçlü bir bağ vardır. O yüzden aynı saatte uyanıp uyanmaya özen gösterilmelidir ve en az 7 saat uyumalısınız.

Yazar: Sadık Arslan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir