ev dekorasyon fikirleri

Ev Dekorasyon Fikirleri

Ev Dekorasyon Fikrileri

Ev dekorasyonu zevkli olduğu kadar uğraştırıcı da bir iştir. Ancak başarılı bir dekorasyon gerçekleştirdiğinizde ortaya harika sonuçlar çıkacaktır. Diğer bütün konularda olduğu gibi, ev dekore ederken de dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar var. Bu konuda size sunacağımız ilk tavsiye bir uzmandan yardım almanız. Çünkü dekorasyon uzmanları çok daha kısa sürede ve çoğu zaman daha düşük maliyetler ile daha başarılı sonuçlara ulaşmanızda oldukça etkili olacaktır. Dekorasyon yapabilmek için zaman, emek ve dekore edeceğiniz alana göre belirli bir meblağ harcamanız gerekir.

Ev dekorasyonunun önemi

Yaşadığınız evi dekore etmenin birçok açıdan önemi var. Her şeyden önce insan yaşadığı ve hayatının büyük bir kısmını geçirdiği mekanda huzur bulmak ister. Bu huzurlu ev ortamına kavuşmanızda da iyi dekore edilmiş bir ev oldukça etkilidir. Evlerimiz bizim kendimizi en iyi ve rahat şekilde yansıtabildiğimiz ve sınırsız özgürlüğe sahip olduğumuz alanlardır. Çünkü ev de her şey bize aittir. Bunun için evin dekorasyon biçiminin bizi doğru bir şekilde yansıtması gerekir. Örneğin sportif ve özgür ruha sahip bir insanın, fazlası ile klasik döşenmiş bir evde huzur bulması ve kendini rahat etmesi oldukça zordur. Bu yüzden yaşadığımız evin kesinlikle bizi yansıtması gerekir.

İyi bir dekorasyonun olmazsa olmazları

Kullandığınız tarz ne olursa olsun, başarılı bir dekorasyonun da değişmez kuralları vardır. Bu kuralların başında uyum gelir. Bu uyumu çok yönlü düşünebilirsiniz. Yani renklerin uyumu, aksesuarların uyumu, ışığın uyumu, seçtiğiniz mobilya ve aksesuarların tarzınız ile uyumu gibi. Bu uyumu yakalayamadığınız taktirde ortaya karmaşık ve insanı yoran bir dekorasyon çıkacaktır. Bu yüzden dekorasyonun bel kemiği uyumdur diyebiliriz. Başarılı bir dekorasyonun ikinci püf noktası ise ışıktır. Dekore ettiğiniz alanın aydınlatma sistemine oldukça özen göstermelisiniz. Çünkü ne kadar iyi dekore edilmiş olursa olsun, karanlık ve kasvetli bir ev hiç kimseye hoş görünmez.

Başarılı bir dekorasyon kesinlikle net çizgileri bulunan yani tarzını doğru bir şekilde yansıtan dekorasyondur. Belirli bir tarzı olmayan, karma karışık bir dekorasyon, ne kadar şık mobilya ve aksesuarlar kullanırsanız kullanın asla doğru bir dekorasyon değildir. Dekorasyon yaparken kesinlikle bir tarzınız olmalı ve tercihlerinizi bu tarz doğrultusunda belirlemelisiniz. Dekorasyonda dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise sadeliktir. Şunu asla unutmayın ki sadeliğin hiç bir zaman modası geçmez. Dekorasyonda kullandığınız mobilya ve aksesuarlar gereğinden fazla abartılı olursa bu ilk bakışta gözünüze hoş görünebilir fakat zaman içinde izi yoracaktır.

Yazar: Sadık Arslan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir