e vitamini içeren besinler

E Vitamini İçeren Besinler

E Vitamini İçeren Besinler

E Vitamini içeren besinler; Diğer adıyla antioksidan vitamin olarak bilinen E vitamini yağda çözülebilen bir vitamindir. Vücutta oluşan zararlı etkileri önleyen E vitamini bu sayede vücut organlarının geç yaşlanmasına katkıda bulunur. Nörolojik işlevlerde de oldukça faydalı olan E vitamini kronik hastalıklarla da savaşmanıza yardımcı olur. Bağışıklık sistemini dengede tutan E vitamini erken bunama  gibi hastalıkları da önlemekte büyük rol oynamaktadır. Gerekli miktarda alınan E vitamini kalp hastalıklarına, görme bozukluklarına ve kanser hastalıklarına katkıda bulunabilir. Birçok hastalığa etki eden E vitamini içeren besinler tüketerek sağlığınıza fayda sağlamış olursunuz.

E vitamini içeren besinler nelerdir;

Badem; En çok E vitamini içeren besinler arasında badem yer almaktadır. Fazlasıyla E vitamini içeren bademi gün içerisinde 7 tane tüketerek gerekli olan vitamini almış olabilirsiniz. Çiğ badem tüketmeniz daha olumlu sonuçlar almanıza katkı sağlayacaktır.

Ay çekirdeği ve kabak çekirdeği; Yeterli miktarda E vitamini almak istiyor iseniz ay ve kabak çekirdeği doğru bir tercih olacaktır. Gün içerisinde bir avuç tüketmeniz gerekli olan vitamini almanızı sağlar. Kavrulmamış ve tuzsuz olmasına dikkat etmelisiniz.

Ispanak; İçerisinde birçok vitamini barındıran ıspanak E vitamini içeren bir besindir.

Karalahana; Yüksek miktarda lif oranı çokça olan karalahana da ıspanak gibi E vitamini içeren bir besin türüdür.

Bitkisel yağlar; En çok E vitamini içeren besinler arasında yağ buğday tohumu yağıdır. Gün içerisinde 1 kaşık olarak tüketmeniz halinde gerekli olan E vitamini ihtiyacınızı karşılar. Ve bunun gibi Ayçiçek yağı, zeytinyağı, mısır yağı, badem yağı ve soya yağıda yüksek miktarda E vitamini içerir.

Fındık; Tüketilmesi en çok sevilen besin olan fındık yüksek miktarda E vitamini içerir.

Maydanoz; Salatalarda bolca kullanılan maydanoz da E vitamini içermektedir.

Yazar: Sadık Arslan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir