diyet yaoanlara tavsiyeler

Diyet Yapanlara Tavsiyeler

Diyet Yapanlara Tavsiyeler

Kilo vermenin çeşitli yolları vardır ama verirken temel olarak üç temel  şeye sadık kalınmaya çalışılır. Bu üç temel şey iştahınızı bastırmak, açlık hissetmemek  ve bunları sağlarken metabolik sağlığınızı bozmamak şeklindedir. Bunları sağlayacak şekilde şu diyet tavsiyelerinden faydalanabilirsiniz :

Kahvaltınızı es geçmeyin. Kahvaltı atlamak kilo vermenize yardımcı olmayabilir. Gerekli besin maddelerini almamakla kalmaz aynı zamanda gün boyunca kendinizi aç hissetmenize bu da  fazla atıştırma yaparak vücudunuza daha fazla kalori sokmanıza neden olabilir.

Öğünlerinizin zamanlamasını düzenli tutun. Gün boyunca belirli zamanlarda yemek daha hızlı kalori yakmanıza yardımcı olacak.  Bu aynı zamanda daha az açlık hissetmenize dolayısıyla yüksek oranda yağ ve karbonhidrat içeren atıştırmalıklardan sizi uzak tutmaya yardımcı olacak. Bol miktarda meyve ve sebze yiyin. Meyve ve sebzeler, kalori ve yağ bakımından düşük, lif açısından zengindir. Ayrıca bol miktarda vitamin ve mineral içerirler.

Daha aktif olun. Aktif olmak, kilo vermenin ve aşırı kilodan uzak durmanın anahtarıdır. Çok sayıda sağlık faydası sağlamasının yanında egzersiz  tek başına diyetle kesemediğiniz aşırı kalorileri yakmanıza yardımcı olabilir. Her gün 10.000 adım yürümek güzel bir seçim olabilir.

Bol su için. İnsanlar bazen yememek ile içmemeyi birbiriyle karıştırıyor. Yemekten 15 dakika önce veya atıştırma ihtiyacı duyduğunuzda içeceğiniz su açlığınızı bastırabilir. Soğuk su metabolizmanızı hızlandırarak kilo vermenize yardımcı olabilir. Suyun kendisi kalori içermez.  Susuzluğun verdiği durumun  aksine su içtiğimizde enerji seviyeleriniz artar. Bu durum kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Lifli gıdalar tüketin. Lif oranı yüksek olan gıdalar size tokluk hissi vererek daha az yemenizi bu da kilo vermenizi sağlayacaktır.  Meyve ve sebzeler, yulaf, kepekli ekmek, esmer pirinç ve makarna, fasulye, bezelye ve mercimek gibi gıdalarda bol oranda lif bulunur.

Markette gıdaların üzerindeki etiketleri dikkatlice okuyun. Bu seçimlerinizi yaparken daha sağlıklı olanları seçmenizi sağlayacaktır. . Kalori ve makro(protein, yağ, karbonhidrat)  planlamanızı daha doğru yapabileceksiniz.

Daha küçük tabaklar kullanın. Daha küçük tabakalarla  daha küçük porsiyonlar halinde yavaş yavaş yemeğinizi yiyin. Midenin beyne dolduğunu söylemesi yaklaşık 20 dakika alır. Büyük porsiyonlar halinde hızlı yerseniz doyduğunuzu anlamadan fazla yeme riskini de alırsınız.

Kendinize aşırı yasaklar koymayın. Zayıflarken sevdiğiniz yiyecekleri tamamen yasaklamayın. Yasaklar aynı zamanda açlık çekerken bu gıdaları daha fazla arzulamanıza neden olacaktır. Günlük kalori alımınıza sadık kaldığınız sürece ara sıra kaçamak yapmanızda sakınca yok. Çöp gıdaları evinizden uzak tutun. Çikolata, bisküvi, cips gibi gıdalardan ve tatlı gazlı içeceklerden uzak durun. Bunların yerini meyve, tuzsuz pirinç kekleri, yulaf kekleri, tuzsuz veya şekersiz patlamış mısır ve doğal meyve suyu gibi sağlıklı atıştırmalıklarla doldurun.

Alkolü azaltın. Özellikle şarap gibi alkoller sandığınızdan fazla kalori içerir. Besin değeri neredeyse olmamakla beraber düzenli olarak içmek kilo almanıza yol açtığı gibi vücudun sağlıklı vitamin ve mineralleri daha az emmesine bu da diyet planınızın sekteye uğramasına yol açar.

Kendinize yemek planlaması yapın. Kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği ve atıştırmalıkları ne zaman yapacağınızı ve öğünlerinizde  neler yiyeceğinizi planlamaya çalışın. Bu metabolizmanızı hızlı tutmanıza ve diyetinizi ne kadar düzgün yaptığınızı anlamanıza yardımcı olacaktır.

Yazar: Sadık Arslan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir