çocukları enfeksiyondan koruma yolları

Çocukları Enfeksiyondan Korumak İçin Neler Yapmalı?

Havaların soğumasıyla birlikte kapalı ortamlarda geçirilen zaman arttı. Buda enfeksiyon hastalıklarının daha sık görülmesine neden oluyor. Özellikle çocuklarda enfeksiyonlarla karşılaşma riski daha fazla. Peki çocukları enfeksiyon hastalıklarından korumak için neler yapılabilir? Çocukları enfeksiyonlardan korumak için evde yapılacak yoğurt ve kefir gibi probiyotiklerin bağırsaklardaki zararlı mikropların atılmasına ve enfeksiyonlardan korunmasına yardımcı olacaktır.

Yeterli ve Kaliteli Uyku, Bağışıklığı Güçlendiriyor

Yeterli ve güzel uykunun, vücudun bağışıklığının güçlenmesindeki faydaları, bilimsel çalışmalarla kanıtlandı. Uyku çocuklar için çok daha önemli. Geceleri geç uyuyan çocukların bağışıklık sisteminin düzgün çalışmadığının ve enfeksiyon hastalıklarına yakalanma sıklığının arttığının önemle altını çiziyoruz. Anne ve babalara bu konuda önerimiz:”Çocuğunuza uykudan hemen önce uykusunu kaçırabilecek tablet ve bilgisayardan uzak durma alışkanlığı kazandırmanız ve uyuduğu odada ışık olmamasına dikkat etmeniz çok önemli.”

En Etkili Yöntemlerden Biri: El Yıkama Alışkanlığı

Çocukları Enfeksiyondan Korumak İçin El Yıkama

Enfeksiyonlara karşı en etkili ve en pratik yöntemleden biri hiç kusursuz el yıkama alışkanlığı. Gün içinde ellerini yüz bölgesine sürmemelerini özellikle tuvaletlerden sonra ve beslenmeden önce mutlaka sabunla yıkamaları gerektiğini çocuklarınıza öğretin.

Sağlıklı ve Dengeli Beslenme Çok Önemli

Çocuklarınızın ev yemekleriyle sağlıklı ve düzgün beslenmesi çocuklarınızın enfeksiyonlara karşı direnç kazanmasında büyük bir öneme sahip. Değerli anneler portakal ve kivi gibi meyveler, sebzelerde bolca bulunan A ve C vitaminlerinin düzenli tüketiminin çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendirdiğini unutmayınız. Çocuklarınızı büsküvi, gofret, gazlı ve şekerli içeceklerden uzak tutmanız çocukarlınızın enfeksiyon kapmasının önüne geçecek faktörlerdendir.

Omega-3 Desteği İçin Balık Tüketilmeli

Çocukları Enfeksiyondan Korumak İçin Balık Tüketimi


Vücutta hastalık yapan mikropların vücuttan dışarıya atılmasına katkıda bulunan Omega-3 desteği için çocuklarınızın haftada 1-2 defa mutlaka balık tüketmesini sağlayın. Çocuklarınıza balığın yanında ek olarak badem, ceviz ve tam tahıllı yiyecekler yedirebilirsiniz.

Ev Yapımı Yoğurt ve Kefir Yedirin

Çocuklarınıza ev yapımı yoğurt ve kefir gibi probiyotikler yedirerek bağırsaklardaki zararlı mikropların ve atıkların vücuttan atılmasında yardımcı olur. Aynı zamanda bu ürünler bağışıklık sistemini güçlendirir. Çocuklarınızı enfeksiyonlara karşı korur.

Kalabalık Ortam Hasta Ediyor

Değerli anneler çocuklarınızı soğuk havalardan çok kalabalık ortamların hasta ettiğini unutmayın. Kapalı ortamlar mikropların çocukarınıza bulaşma riskini arttırır ve çocukların enfeksiyon kapmasına yol açar.

Aşının Önemi Büyük

Bilimsel olarak faydası kanıtlanmış en önemli basamak çocukluk çağı aşılarının tamamlanması. Bu aşılar çocuklarınızı okullarda ve kreşlerde salgın yapan ve ciddi sonuçları olan enfeksiyonlara karşıda koruyacaktır. 

Yazar: Sadık Arslan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir