baş ağrısı tehlikesi

Baş Ağrısı Tehlikesi

Baş Ağrısı Tehlikesi

Baş ağrıması durumu ile kendiniz karşılaşabileceğiniz gibi çevremizdeki insanlardan da bu tür şikayetleri duyabilirsiniz. Baş ağrısı, baştaki bir yerden başlayarak başın iç kısmı hariç; kafa derisinden yüze kadar ulaşabilir. Belli aralıklar ile kendini gösteren baş ağrısının çeşitli sebepleri vardır. Bunlar: Birincil baş ağrısı denen ve çok tehlikeli olmayan; migren, gerilim tipi, ergenlik dönemi ve küme baş ağrılarıdır. İkincil baş ağrılarının sebepleri ise daha ciddi ve tehlikelidir.

İkincil Baş Ağrısı Tehlikesi

Birincil baş ağrısı başka bir hastalığa bağlı olmadan kendiliğinden veya stres, depresyon gibi sebeplerden dolayı ortaya çıktığı için tehlikeli değildir. İkincil baş ağrıları ise öyle değildir. İkincil baş ağrısı başka bir hastalığın tetiklemesi ve etkisi sonucu kendini gösterir. Bu tür baş ağrıları birincil baş ağrısına göre daha şiddetli olur ve sıklıkla tekrar eder. Bu tip ağrılar genellikle enseden ve ani şekilde başlar. Bu tarz baş ağrılarını sıklıkla ve uzun süre yaşayanlar bu ağrıları ciddiye almalı ve en kısa sürede uzman doktora muayene olmalıdırlar. İkincil baş ağrılarının başlıca sebepleri şunlardır: Beyin tümörü, sinüzit, beyin sinir hastalığı, beyin damar hastalığı, baş ve boyundaki yaralanmalar ve çeşitli beyin hastalıklarıdır.

Günlük Kronikleşen Baş Ağrısı Tehlikeli Mi?

Gün içerisinde sıklıkla devam eden baş ağrıları yukarıda bahsedilen ikincil baş ağrılarından dolayı oluşabilir. Bu sebep ile doktora görünmekte fayda vardır. Ancak bu durum sizi hemen panik yapmasın. Bu tarz rahatsızlıklar birincil grup baş ağrılarından kaynaklanmış da olabilir. Her başınız ağrıdığında ağrı kesici ilaçlar kullandı iseniz; vücudunuz ağrı kesiciye alıştığı için ilaç almadan baş ağrınız durmuyor olabilir. Bir hafta içerisinde üçten, bir ay içerisinde dokuzdan fazla ağrı kesici kullanıyorsanız bu günlük baş ağrısı göstergesidir.

Yazar: Sadık Arslan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir