bağışıklılığınızı arttırmanın 10 yolu

Bağışıklılığınızı Arttırmanın 10 Yolu

Soğuk algınlığı ya da grip olmak kan şekerinizi yükseltebilir ve diyabetlilerin gripten kaynaklanan ciddi komplikasyonlar yaşama riskleri çok daha yüksektir. Yakın dönem içinde topladığımız bu bilgiler ile sağlığınızı kışa hazırlayabilirsiniz.

Kaliteli Uyku Önemlidir

Günde yedi ile sekiz saat arasında rahat, huzurlu bir uyku uyuyan insanlarda hasta olunan gün sayısı önemli ölçüde düşüyor. Huzurlu bir uyku için yatmadan önce ağır yiyeceklerden, kafeinden ve alkolden kaçının. Karanlık, konforlu, serin ve sessiz bir yerde uyuyun.

Kaliteli Uyku Önemlidir


Yeşil Çay Tüketin

Sağlık konusunda birçok yararının yanında yeşil çayda düzenleyici T hücrelerinin sayısını artıran bir bileşende bulunuyor. Topladığımız bilgilere göre bunun bağışıklılık üzerinde çok önemli etkileri var. Daha da iyisi yeşil çayınıza bir dilim limon ekleyerek antioksidan C vitamininin gerekli günlük dozunu da almanız olur.

Yoga Yapın

Yoga estetiğinizi arttırmaktan çok daha fazlasını yapabilir. 12 hafta boyunca haftada 90 dakika yoga yapanların bağışıklık fonksiyonlarında belirgin artış görülüyor. Özetle, haftalık egzersiz programınıza birkaç gün de yoga çalışması eklemelisiniz.

Bağışıklığınızı Arttırmak İçin Yoga Yapın


D Vitamininizi Kontrol Edin

Çalışmalar D vitamini eksikliğinin bağışıklığı azalttığını gösteriyor.

Ağaçlarla Kucaklaşın

Japonlar bunu orman banyosu olarak da adlandırıyor. Her ne kadar bu kulağa tuhaf gelse de çalışmalar, ağaçlar arasında zaman geçirmenin bağışıklık sisteminin çok önemli bir parçası olan hücreleri aktive ettiğini gösteriyor. Ya da biriyle kucaklaşın! Kucaklaşmak stresin zararlı etkilerini ortadan kaldırarak sizi enfeksiyonlara karşı koruyabiliyor.

Kötü Alışkanlıklardan Vazgeçin

Sigara içmek bağışılığınızı azalttığı gibi sizi hastalıklara daha eğimli bir hale getiriyor. Yapılan bir araştırmaya göre elektronik sigaralar da bağışıklık sisteminize zarar verebiliyor.

Masaj Yaptırın

Kendinizi şımartmak için bahane aramayın, şımartın. Yapılan bir çalışmada  45 dakika süreyle yapılan İsveç masajının vücudu hastalıklara karşı koruyan beyaz kan hücrelerinin seviyesinde önemli değişikliklere neden olduğunu gösteriyor.

Günde Beş Porsiyon Sebze

Araştırmalara göre günde iki öğün yemek yiyenler arasında hastalanma oranı yüzde 33 iken beş öğün sebze yiyenler arasında yalnızca yüzde 20.

Egzersizden Zevk Alın

Egzersizlerin yararları saymakla bitmez özellikle de diyabetliyseniz. Ancak belki de egzersizin solunum sistemi hastalıklarının belirtilerini ve ciddiyetini azaltmakta önemli bir rol oynadığını bilmiyorsunuz. Yapılan araştırmalara göre düzenli aerobic egzersizleri yapanların çok daha seyrek soğuk algınlığına yakalandıkları, haftada en az beş kez egzersiz yapanların ise çok az yakalandıkları belirtiliyor. Eğer egzersiz yapanlar hastalansa bile, soğuk algınlıkları yapmayanlara göre çok daha hafif seyrediyor.

Moralinizi Yüksek Tutun

Pozitif duygular yalnızca ruhsal durumunuz açısından iyi olmakla kalmayıp bağışıklık sisteminize de doğrudan olumlu etki yapıyorlar. Araştırmalar genç yetişkinler; huşu, merak ve hayranlık gibi pozitif duyguları ne kadar fazla yaşarlarsa, sağlık zafiyetiyle bağlantısı olduğu bilinen proteinlerden sitokinlerin seviyesinin düşmesine o kadar olumlu katkı yapıyor.

Yazar: Sadık Arslan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir