ağız kokusu neden olur

Ağız Kokusu Neden Olur?

Ağız Kokusu Neden Olur?

Ağız kokusu problemi çoğu insanın karşılaştığı bir sorundur. Ancak devamlılığı olmadığı durumlarda önlemi alınabilir. Sürekli bir halde olduğu zaman bunu çevredeki insanlarda fark edebilir. Bu sebeple rahatsızlık verici bir durum ortaya çıkar. Çoğu zaman, bu gibi durumlarda dişleri fırçalamak, sakız çiğnemek çare olur ve başka bir işleme gerek kalmaz. Ancak kalıcı ağız kokuları psikolojiyi de olumsuz etkilerken kaynaklandığı sebepler geçici ağız kokularından farklı olabilir.

Kullanılmakta Olan İlaçlar

Kullanılmakta olan birtakım ilaçlar içeriği nedeni ile ağız kokusuna neden olabilir.

Sigara Kullanımı

Sigaranın olumsuz etkileri arasında diş sağlığının bozulması da vardır. İçeri çekilen hava, ağız ve diş sağlığını olumsuz etkilerken ağız kokusu gibi bir sorunu da beraberinde getirebilir. Sigara kullanan kişilerde bu şikâyet daha sık görülebilir.

Ağız Ve Diş Sağlığına Önem Verilmemesi

Dişlerin günlük olarak iki defa fırçalanması gerekir. Bu işlem alışkanlık haline getirilmemesi ve önemsenmemesi durumunda gece boyu ağızda kalan besin artıkları ağızda koku yapabilir. Sadece dişler değil ağız bakımı ve dil temizliği de bu hususta önem taşır.

Alınan Besinler

Bazı besinler, kendiliğinden keskin bir kokuya sahiptir. Bunlar; soğan, sarımsak gibi doğal ürünlerin yanında işlem görmüş baharat eklemesi yapılmış yiyecekler örnek verilebilir. Bu besinlerin tüketiminden sonra ağızda bir süre koku kalabilir.

Yetersiz Besin Alımı

Yanlış beslenme veya ihtiyaç olan besinleri alamama durumunda aç kalınması da ağız kokusunun diğer bir nedeni olarak gösterilebilir. Bunların dışında farklı bir rahatsızlıktan doğan ağız kokuları da olabilir. Bu durumda doktor muayenesi sonucunda şikâyetin kaynaklandığı sebep tespit edilebilir. Diğer ağız kokuları için dişleri düzenli olarak fırçalamak, eczanelerden edinilecek ağız temizleme ürünleri bu sorunu gidermede yardımcı olabilir. Bu ürünler kullanılmadan önce alerjik bir sağlık reaksiyonuna sebep olup olmayacağı da test edilirse daha sağlıklı bir işlem olur.

Yazar: Sadık Arslan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir