ağız ve diş bakımı

Ağız Bakımı ve Hastalıkların Önlenmesi

Koruyucu diş bakımı çocuklukta başlar. Dişler üzerinde biriken plakların yok edilmesi her yaşta diş çürümesini ve dişeti hastalıklarını önleyebilir.

Ağız bakımı tanımı dişlerin her gün fırçalanması, diş ipiyle temizlenmesi ile ağzın sağlıklı tutulması, diş çürümesi ve diş eti hastalığının önlenmesidir. Ağız bakımının amacı plak birikimi ve tartar oluşumunu önlemektir. Plak dişler üzerinde fırçalanmadan 4 ila 12 saat sonra oluşmaya başlar. Bu nedenle günde en az iki kez dişleri fırçalamak gerekir. Plak yok edilmezse ürettiği asitler mine yüzeyinin çürümesine neden olacaktır. Aynı zamanda plak sertleşerek taratara dönüşecek, tartarda dişeti hastalığına ve diş kaybına yol açacaktır.
Etkin bir ağız bakım programı dişeti hastalığı riskini önemli ölçüde azaltabilir.

Günlük fırçalama ve diş ipi ile temizleme, iyi beslenme ve düzenli diş kontrolleri sağlıklı dişler ve dişetleri için çok önemlidir.

Dişler Nasıl Fırçalanmalı?

Günlük fırçalama çürüğe neden olan plağı diş yüzeyinden alır. Dişler günde en az iki defa ve her defasında en az iki dakika fırçalanmalıdır. Sabah yemeklerden sonra ve yatmadan önce dişleri fırçalamak daha iyidir.
Fırça kıllarına florlü diş macunu sürdükten sonra diş fırçasını dişetlerine 45 derece bir açı ile tutun. En az iki dakika dairesel bir hareketle fırçayı ileri geri hareket ettirin. Diş etinizide nazikçe fırçalamayı unutmayın.(Çok fazla baskı diş etlerinizin çekilmesine neden olabilir.)

Dış diş yüzeylerini, iç diş yüzeylerini ve dişlerin çiğneme yüzeylerini fırçalayın. Fırçanın ucunu nazik bir aşağı yukarı hareketle ön dişlerin iç yüzeylerini temizlemek için kullanın. Son olarak bakterileri yok etmek ve nefesinizi ferahlatmak için dilinizi fırçalayın.
Not: Her 3 ayda bir diş fırçanızı değiştirin. Yeni fırçalar daha fazla plak söker.

Diş İple Nasıl Temizlenmeli?

Yaklaşık 45 cm diş ipi koparın ve ipin çoğunu orta parmaklarınızdan birine dolayın. Kalan ipi öbür elinizin aynı parmağı etrafına sarın. Bu parmak kirlenen ipi sarmak için kullanılacaktır. İpi baş ve işaret parmaklarınız arasında sıkıca tutun. Hafif bir ileri geri testere hareketi ile ipi dişleriniz arasında gezdirin. Diş ipini asla dişetlerinize çarptırmayın. İpi dişeti ile diş arasındaki boşlukça yavaşça kaydırın. Diş ipini dişin kenarına sıkıca tutun. Dişin kenarı boyunca diş ipini beş altı kez nazikçe aşağı yukarı hareketle dişin üzerini kazıyın. İpi ağızınızdan çıkarmadan bitişik dişin çevresine dolandırın ve onu da iple kazıyarak temizleyin.
Dişleri Ağız Suyuyla Nasıl Yıkayacaksınız?
Dişleri Ağız Suyuyla Nasıl Yıkayacaksınız?

Dişlerin arasına sıkışmış olması muhtemel küçük yiyecek parçalarını suyla atmak için bir ağız suyu kullanın. Plakları azaltan anti bakteriyel formüllü bir ürün seçin.Ağzınıza 30 ml ağız suyu koyun.
Alt ve üst dişlerinizi birbirine değdirerek ve böylece ağız suyunun dişlerin arasına yönlendirerek sıvıyı ağızınızın boşluklarında güçlü bir şekilde “çalkalayın”.

Yazar: Sadık Arslan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir